دکتر قالیباف در همایش توسعه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند:

پیش بینی مجلس برای اختصاص تسهیلات ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی به منظور اشتغال زایی در استان ها/ لزوم رفع بروکراسی‌های محیط کسب و کار

رییس مجلس شورای اسلامی در جمع کارآفرینان و سرمایه گذاران آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به تجربیات گذشته در بودجه سال ۱۴۰۲، یکصد و ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در تبصره ۱۸ بودجه سال جاری برای اشتغال اختصاص یافته و تلاش کردیم موضوع یاد شده از همه بروکراسی های سخت محیط کسب و کار به حداقل ممکن برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، همایش توسعه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان های کلیبر، خداآفرین و هوراند بعد از ظهر امروز (پنجشنبه 7 اردیبهشت ماه) با حضور دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

دکتر قالیباف در این همایش با اشاره به اینکه نماینده های این منطقه پیگیری های زیادی برای نظارت ستادی امروز داشتند، ادامه داد: شخصا علاقه مند بودم به استان آذربایجان شرقی سفر کنم و در جمع کارآفرینان شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند توفیق است.

وی در ادامه گفت: اگر به گذشته نگاه کنیم و از تجربیات موفق دوران دفاع مقدس که از جمله تجربیات ملت و شهدا محسوب می شود توجه داشته باشیم، امروز اهمیت چنین نشستی را درک خواهیم کرد.

وی در این راستا، ادامه داد: روزی در جنگ نظامی قرار داشتیم لذا در آن زمان برای اجرای ماموریت ها دستمان بارها و بارها برای دفاع از سرزمین مان خالی تر از امروز بود؛ به عبارتی وقتی صحبت از لشگر عاشورا و شهیدان باکری، یاغچیان و تجلایی می شود که بنده با این افراد زندگی کرده ام، باید یادآور شد که در ابتدای جنگ تحمیلی چنین یگان ها و سازمان هایی اساسا وجود نداشت؛ حتی می توان گفت بعد از گذشت هفت الی هشت ماه از جنگ تحمیلی نیز چنین سازمانی تشکیل نشده بود و افراد خبیثی مانند بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا اجازه حضور مردم را نمی دادند اما نهایتا مردم ایستادند و با دست خالی افتخارات بزرگی را رقم زدند تاجایی که امروز ایران در تراز ده کشور برتر دنیا از حیث تکنولوژی و غیره قرار دارد و به قدرت بازدارندگی رسیده ایم که موجب بهت زدگی دشمنان شده است.

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه امروز نیز در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: کارآفرینان و سرمایه گذاران بدون شک میدان‌داران، فرمانده ها و مجاهدان جنگ اقتصادی هستند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری و بهره وری دو مولفه مهم برای تحول اقتصادی محسوب می شود که در این رابطه با چالش مواجه هستیم، ادامه داد: خدمتگزاران مردم در مجلس و دولتمردان به عنوان تسهیل گر امور، اگر درک متقابل و دقیقی از هم پیدا نکنیم و وارد این عرصه نشویم واهمیت کار را درک نکنیم، هیچ فردی دست ما را نخواهد گرفت.

رییس قوه قانونگذاری کشورمان بیان کرد: امروزه همه مردم اعم از سرمایه گذاران، حاشیه نشین ها، مستضعفان و غیره، همه از ثبات اقتصادی می گویند که این مهم با سرمایه گذاری محقق می شود. باید یادآور شد ظرفیت های بسیار بزرگی در کشور وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

دکتر قالیباف گفت: امروزه باید “مردان مرد عرصه اقتصاد کشور” را بیش از پیش محترم بدانیم و حمایتشان کنیم و امنیت سرمایه گذاری را برایشان برقرار کنیم. تحقق این امر فقط از طریق مردم و اقتصاد مردمی امکان پذیر است زیرا با ظرفیت های دولتی چنین چنین فرصتی فراهم نمی شود.

وی خطاب به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان آذربایجان شرقی اظهار کرد: کارآفرینان آشنا با صنعت، تجارت، تولید، توزیع و غیره دارای اهمیت بوده و انصافا آذربایجان شرقی در این عرصه یکی از پیشران های جدی است.

دکتر قالیباف در این زمینه، گفت: در دنیا جمعیت شهر و روستا حدود 45 به 55 درصد به نفع روستاها است ولی در کشورمان طی 60 سال اخیر این نسبت 70 درصد به 30 درصد بوده و در این سالها کاملا رویه بالعکس شده اما یکی از ویژگی های این منطقه حضور بیش از 70 درصدی مردم در روستاها است.

وی ادامه داد: روستا معنی و مفهوم جدی در حوزه های اقتصاد، تولید، فرهنگ، محیط زیست، آداب و رسوم، مرزداری و مرزبانی، دوری از آسیب و قطبی شدن جمعیت و غیره دارد. به عبارتی گاهی در یک هکتار چندصد نفر زندگی می کنند اما در جاهای صدها هکتاری یک نفر هم وجود ندارد که این امر محیط زیست، امنیت ملی، اقتصاد، فرصت های بهره وری، فرصت های سرمایه گذاری و غیره را از بین می برد لذا با توجه به این موارد امروز به شرق استان سفر کردم.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طی یک ماه آینده بررسی برنامه هفتم توسعه در دستور کار صحن علنی قرار می گیرد، گفت: مصمم هستیم این برنامه را با توجه به واقعیت ها و ظرفیت های جامعه بنویسم تا مردمی کردن اقتصاد کشور رخ دهد. رهبر معظم انقلاب می فرمایند “ایران قوی”، لذا وقتی تک تک مردم قوی باشند، ایران و دولت قوی می شود و اما معلوم نیست دولتمان قوی باشد، مردممان هم قوی باشد، معلوم نیست که اگر قدرت نظامی را قوی کنیم اما جایی در دل و قلب مردم نداشته باشیم، ما کشوری قوی خواهیم بود و باید اذعان کرد اگر مردم با ما نباشند و خدمتگزار مردم نباشیم از اهداف و اساس انقلاب و اسلام دور افتاده ایم لذا قلب مردم قدرت ما است.

دکتر قالیباف گفت: با توجه به تجربیات گذشته در بودجه سال 1402، تبصره 18 بودجه سال جاری فقط برای اشتغال اختصاص یافته است؛ همچنین تلاش کردیم موضوع یاد شده از همه بروکراسی های سخت محیط کسب و کار به حداقل ممکن برسد. حدود یکصد و 40 هزار میلیارد تومان که حدود 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود پایین و 40 هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات حدود 15.5 درصدی است و تصمیم گیری هم صرفا در اختیار شورای برنامه ریزی استان بوده و به عبارتی یک حساب از خزانه برای استان باز شده است.

وی با اشاره به اینکه تمرکزگرایی موجب از بین رفتن استعدادها و ظرفیت ها شده و تمرکززدایی فرصت ها و ظرفیت های زیادی را برای ایده های خلاق رقم می زند. ما این مهم را دقیق تر و عمیق تر در بررسی برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار خواهیم داد تا در آینده نگوییم برنامه توسعه حدود 30 درصد پیشرفته بلکه بگوییم بیش از 70 درصد اجرایی شده است.

رییس قوه مقننه در این رابطه، اظهار کرد: باید تلاش کنیم با بهره مندی از ظرفیت های دولتی و سرمایه گذاران زیرساخت ها را فراهم کنیم.

دکتر قالیباف با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح تولید و مصرف انرژی، گفت: اگر زیرساخت ها و توزیع درست باشد و باعث قطعی برق و گاز کارخانجات نشویم، اعتقاد دارم 23 الی 25 درصد تولید افزایش می یابد چرا که اکنون ظرفیت تولید داریم اما بخاطر قطعی ها تولید کاهش می یابد، کارگران آسیب می بینند و گاهی تجهیزات صنایع سنگین مانند فولاد و نیروگاه ها دچار خسارت می شوند لذا باید به این امر توجه کنیم و برای رشد تولید درصدد ارتقای بهره وری باشیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه دستیابی به ثبات اقتصادی یکی از مولفه های اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: دولت و کارآفرینان باید دست به دست هم بدهند تا تولید ثروت و رشد تولید حاصل شود. وقتی این مهم محقق شود حتما در سیاست های جبرانی و بازتوزیع ثروت، باید توجه به مناطق محروم و محرومیت زدایی را وظیفه انسانی، اسلامی و اخلاقی خودمان بدانیم.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد ابتدا چوب لای چرخ سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی نگذاریم و همچنین وظیفه خود می دانیم تا تسهیل گر و کمک رسان باشیم. به عنوان مثال فاصله گرفتن از کارهای دولتی در اقتصاد و حرکت در قانونگذاری به این سمت می تواند اثر گذار باشد. در قانون مجلس مربوط به تسهیل صدور مجوزها، شاهد مقاومت های جدی برای اجرای آن بودیم اما ما نیز جدی هستیم و رسانه ها خصوصا صداوسیما نیز پیگیر هستند که بابت آن تشکر می کنیم. دولت نیز پیگیر است تا محیط کسب و کار فراهم شود.

دکتر قالیباف گفت: همگان می دانند مجلس قانون مربوط به حمایت از دانش بنیان ها را تصویب کرد که می تواند تحول جدی را رقم بزند. همچنین طرح مربوط به مالیات بر سوداگری نیز حداکثر طی یک الی دو ماه آینده نهایی می شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی فردی 10 میلیون تومان درآمد دارد یا فعالیت کوچک با مبلغ 100 میلیون تومانی دارد، تحت پرداخت مالیات قرار می گیرد اما فردی که با سوداگری و دلالی و بدون هیچ زحمتی درآمدهای هنگفت دارند بدون آنکه مالیاتی پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه برخی برای این قانون جوسازی می کنند اما بدانید کمتر از 4 درصد افراد شامل این قانون شده و 96 درصد مردم مشمول آن نمی شوند، بیان کرد: به عبارتی این قانون پس از تصویب و اجرا برای افرادی که با زحمت و خلاقیت به سراغ تولید می روند تسهیل گری می کند اما کسانی که با سوداگری درآمدزایی می کنند باید مالیات درستی را پرداخت کنند و ضوابط و مقررات را رعایت کنند.

رییس قوه مقننه با اشاره به دلیل نظارت ستادی امروز از شرق استان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: به نظر می‌رسد تقسیم بندی استان موجب شده شرق با غرب کاملا متفاوت باشد. به عبارتی شرق استان علی رغم داشتن ظرفیت های خوب گردشگری، صنعت و معدن، کشاورزی، دامپروری و غیره با غرب استان متفاوت است.

دکتر قالیباف همچنین با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی ظرفیت های خوبی برای گردشگری دارد، گفت: باید حضور 70 درصدی مردم در روستاها را نعمت بدانیم و این مسئله را تثبیت کنیم و اقتصادشان را رونق دهیم؛ همچنین باید بوم گردی راه اندازی کنیم و پیشرفت و توسعه را در مناطق مرزی رقم بزنیم تا مردم مرزنشین احساس کنند بقیه پیشرفت بیشتری دارند که زیبنده نیست.

وی ادامه داد: نکاتی که از سوی سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در همایش امروز مطرح شد به صورت دسته بندی در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهد شد؛ با عنایت به تجربه شخصی ام در امور اجرایی، مسائل را کاملا عملیاتی پیش خواهیم برد تا مشکلات و موانع برطرف شد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: به دلیل کوتاه بودن و متمرکز بودن سفر، امکان دیدار با مردم مناطق سراب، اهر، هریس، کلیبر، خداآفرین و هوراند وجود نداشت لذا بابت این امر عذرخواهی می کنم