معاون بنیاد اعلام کرد؛

مجلس از ظرفیت کارشناسی بنیاد بهره ببرد/ اعلام اسامی جانبازان مشمول دریافت واردات خودرو ظرف یک ماه 

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه مجلس از ظرفیت کارشناسی بنیاد در قانونگذاری بهره ببرد، گفت: اسامی جانبازان مشمول دریافت واردات خودرو ظرف یک ماه به وزارت صمت اعلام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، محسن بزرگی صبح شنبه در نشست با تشکل ایثارگری خانه نور (جانبازان بصیر) درباره آیین نامه واردات خودرو ویژه جانبازان گفت: بنیاد شهید ظرف یک ماه پس از ابلاغ آیین نامه طبق ماده ۳، اسامی جانبازان واجد شرایط دریافت خودرو را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می کند و این وزارتخانه هم مکلف است مجوز واردات خودرو را به این عزیزان اختصاص دهد .

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید براینکه مجلس شورای اسلامی از ظرفیت کارشناسی بنیاد شهید و امور ایثارگران در قانونگذاری ویژه قشر ایثارگران بهره ببرد، گفت: در بررسی این آیین نامه اتفاقات خوبی رقم خورد و سیاست دولت در بحث واردات خودرو در قالب لایحه اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو به مجلس ارائه و مجلس هم آن را در قالب دو فوریت تصویب کرد.

 

وی افزود: دولت و مجلس از منع ورود خودرو به تجویز واردات سیاست خود را تغییر داد و دیگر انتقال فناوری و منع ورود خودروی کارکرده در اصلاحیه قید نشده بود لذا لازم بود با توجه به این تغییر رویکرد، برای جانبازان بالای ۵۰ درصد امتیازات ویژه درنظر گرفته شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: از جمله این امتیازات اختصاص تسهیلات بیش از ۲۰ هزار یورو برای واردات خودرو توسط جانبازان بالای ۵۰ درصد بود که این جانبازان به سه دسته تقسیم شده اند.

وی ادامه داد: ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان هفتاد درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یورو است. 

معافیت کامل از پرداخت سود بازرگانی برای واردات خودرو توسط جانبازان

بزرگی امتیاز بعدی را معافیت کامل از پرداخت سود بازرگانی عنوان و اظهار کرد: در فرایند تصویب آیین نامه براین باور بودیم این سود را برای جانبازان به صفر برسانیم و این پیشنهاد در دولت مطرح شد.

 

وی اضافه کرد: در کمیسیون اصلی اقتصادی دولت مقرر شد پیشنهاد معافیت 50 یا 100 درصدی از سود بازرگانی در صحن دولت مطرح شود که بحمدالله با پیگیری ویژه دکتر قاضی زاده هاشمی ریاست عالیه بنیاد و نگاه ویژه حضرت آیت الله رئیسی به جامعه ایثارگری، معافیت کامل از سود بازرگانی به تصویب دولت رسید.

معاون بنیاد شهید خاطرنشان کرد: سومین موضوع بحث با بانک مرکزی بود که دولت این بانک را مکلف به تامین ارز مورد نیاز جانبازان کرد و خدا را شاکریم که با حمایتها و پیگیری های شخص آقای دکتر قاضی زاده و همکاری خوب دفتر و صحن دولت این سه امتیاز به جانبازان تعلق گرفت.

براساس این گزارش، جانبازان حاضر در نشست با قدردانی از بنیاد شهید و امور ایثارگران بابت پیگیری حق و حقوق ایثارگران، به طرح دغدغه های خود از جمله نوع ارز تخصیصی برای واردات خودرو، عدم حق فروش خودرو قبل از ۵ سال، حق پرستاری بعد از شهادت جانباز و همچنین حذف مصوبه اعطای زمین به فرزندان شهدا و جانبازان قید شده در برنامه پنجم توسعه پرداختند.