آیین تکریم و معارفه مدیرکل حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید برگزار شد

آیین تکریم و معارفه مدیرکل حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، محسن بزرگی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمت به شهید را برترین خدمت‌ها دانست و گفت: امام (ره) فرمودند بنیاد شهید از همه بنیادها افضل است چون مقام شهید نسبت به همه افضل است و این باید در بنیاد مورد توجه قرار بگیرد. مقام معظم رهبری هم می فرمایند فضیلت جانبازان حتی گاهی از شهید بالاتر است.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید اظهار کرد: یک وجه این نشست، تکریم از آقای قاسمی است که با مدیریت کارآمد خود زحمت فراوانی در بنیاد متقبل شد و با قوه قضاییه تعامل خوبی برقرار کرد. وی منشا خدمات بسیار خوبی برای بنیاد بود.

وی افزود: وجه دیگر این ماجرا معرفی آقای توسلی است و وی هم دارای مرتب علمی و فقهی است و با هوش بالای خود این کار را به احسن وجه انجام خواهد داد.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با قدردانی از آقای عبدالملکی در مدت سرپرستی خود در اداره کل حقوقی و معاضدت قضایی، تصریح کرد: هدف از تلاش همه همکاران، خدمت به جامعه ایثارگران است.

احیای معاضدت قضایی و تعامل با قوه قضاییه مهمترین اقدامات انجام شده در اداره کل حقوقی

مجتبی قاسمی مدیرکل سابق دفتر حقوقی و معاضدت قضایی با اشاره به اقدامات انجام شده در ۱۴ ماه فعالیت خود در این اداره کل، گفت: موفقیت در این اداره کل با تلاش، تعامل و همکاری همکاران به دست آمد که اهم فعالیت و اقدامات، احیای معاضدت قضایی و تعامل با قوه قضاییه است.

قاسمی درباره احیای معاضدت قضایی، ادامه داد: در این حوزه اتفاقات خوبی روی داد که در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بود؛ دستورالعمل معاضدت قضایی به روزرسانی شد و تفاهم نامه با قوه قضائیه در حوزه معاضدت قضایی و همچنین تفاهم نامه به ستاد دیه کشور با هدف فراهم کردن اسباب آزادی زندانیان غیرعمد ایثارگر منعقد شد.

مدیرکل سابق حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید اضافه کرد: بعد از معاضدت قضایی، بحث تعامل با قوه قضاییه پیگیری شد چون ورودی پرونده های مربوط به بنیاد به قوه قضائیه بسیار زیاد بود که بعد از تعامل با دیوان تعداد پرونده ها کمتر و شعب اختصاصی برای جامعه هدف و بنیاد شهید ایجاد شد.

قاسمی تشکیل جلسات شورای حقوقی با حضور اساتید قوه قضاییه و اصلاح ساختار معاضدت قضایی را دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: در آن زمان تعداد نیروها بسیار کم بود و مشکل تعداد نیرو داشتیم که این معضل را حل کردیم.

وی از دیگر اقدامات انجام شده در دفتر حقوقی و معاضدت قضایی را فعال شدن بحث همایش حقوق شهروندی در استان ها، نقش موثر و کلیدی دفتر حقوقی در بسیاری از جاهای حساس و کلیدی بنیاد، تنقیح قوانین و مقررات، نظارت مستمر بر عملکرد حقوقی مؤسسات حقوقی، راه اندازی دفتر مصدومان شیمیایی و قربانیان ترور عنوان کرد.

مسیر ریل گذاری شده در اداره کل حقوقی تغییر نمی کند

حمید توسلی مدیرکل دفتر حقوقی و معاضدت قضایی هم در این مراسم تکریم و معارفه در سخنانی گفت: در این سال در سمت مشاور معاون حقوقی و معاضدت قضایی، با پیگیری‌های انجام شده بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و واگذاری خودرو به جانبازان و حتی مسکن در شرف اجرایی شدن است.

توسلی خاطرنشان کرد: اقداماتی هم باید به عنوان نقشه راه پیش رو در نظر بگیریم و این ریل مطلوبی که آقای قاسمی و همکاران تنظیم کردند باعث ترسیم افق های خوبی شده و با تغییر لوکوموتیوران مسیر تغییر نخواهد کرد و مسیر تا رسیدن به هدف یعنی خدمت به جامعه ایثارگران ادامه خواهد یافت.

وی افزود: همچنین با تصویب برنامه هفتم توسعه شاهد تجمیع اصلاح و تنقیح مقررات با رویکرد اثربخشی خواهیم بود و تمرکززدایی از اداره کل حقوقی و واگذاری به استان‌ها را هم پیگیریم که در بخشی از موارد مانند دفاع در دیوان عدالت اداری این موضوع که یکی از اهداف بنیاد است، انجام شد.

به گفته وی، در این راستا قرار است یک شرکت حقوقی با تصویب هیات امنا تا آخر بهمن ایجاد شود.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: برخی آیین نامه های این قانون تصویب نشده که با همکاری دوستان در دفتر حقوقی باید این آیین نامه ها بازنگری و تدوین شود و به مرحله اجرا برسد.

وی تاکید کرد: نامه زدن هدف کار نیست، جامعه هدف از بنیاد رسیدن به هدف را می‌خواهد.

همایش های حقوق شهروندی مساله محور می شود

توسلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدام خوب انجام شده در برگزاری همایشهای حقوق شهروندی در استان‌ها گفت: همایش‌های حقوق شهروندی از سال آینده مساله محور شده و مسائل مربوط به ایثارگران در آن بررسی می شود.

براساس این گزارش، در این مراسم که با حضور معاون دادستان تهران و پیمان سلطانی‌نژاد پدر دختر شهید کاپشن صورتی گوشواره قلبی از شهدای تروریستی کرمان همراه بود، لوح سپاس و همچنین لوح حکم دکتر قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و  رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران توسط پیمان سلطانی نژاد پدر و همسر شهید به ترتیب به مجتبی قاسمی و حمید توسلی اهدا شد.